Babia Gora

Babia GoraBabia Góra jest szczytem położonym w Beskidzie Żywieckim i ma wysokość 1725 m n. p.m. Chętnie jest zdobywana zarówno przez osoby chodzące po górach okazjonalnie, ale również te, które bez nich nie potrafią żyć. Babia Góra słynie ze swojej nieprzewidywalności oraz nagłych zmian pogody. Dlatego miłośnicy mocnych wrażeń wybierają zdobywanie jej w środku zimy. Panująca wtedy pogoda wymaga posiadania solidnych wiadomości nie tylko o masywie, ale również o środkach ostrożności. Zdobywając Babią Górę w zimie trzeba być przygotowanym na nagłe, mocne porywy wiatru uniemożliwiające marsz.

Dodatkowym wyzwaniem mogą być zamiecie śnieżne, które zasłonią cały widok. Niedoświadczony turysta w takich warunkach może łatwo zabłądzić, zejść na słowacką stronę lub spaść w przepaść. Dlatego lepiej nie wybierać się na Babią Górę samemu. Naturalnie, ważne jest też odpowiednie wyposażenie. Szczyt Babiej Góry jest wystawiony na działanie wiatru, dlatego pokryty jest lodem. Trzeba pamiętać o zabraniu ze sobą raków, które umożliwią poruszanie się po śliskiej nawierzchni. Dodatkowo trzeba wyciągnąć z szafy ciepłe, nieprzewiewające ubranie oraz grube rękawiczki. Wielu turystów decyduje się na zabranie ze sobą kijków używanych do uprawiania Nordic Walking. Pozwolą one zachować równowagę oraz szybciej pokonać wzniesienia.

Planując zdobycie Babiej Góry w zimie należy wziąć pod uwagę to, że leżący śnieg znacznie opóźni nasz marsz. Warto więc rozłożyć wycieczkę na dwa dni i przenocować w schronisku na Markowych Szczawinach. Częstokroć odbywają się tam różnorodne prelekcje oraz kursy przeciwlawinowe organizowane przez GOPR. O świcie powinniśmy wyruszyć na szczyt, nie zapominając o tym, że warunki atmosferyczne najczęściej zmieniają się w południe.

Na Babiej Górze można uprawiać też różne sporty (o których więcej tutaj). Niestety nie zawsze będziemy mieli okazję oglądać zapierające dech w piersiach widoki. Sypiący śnieg i mocny wiatr mogą nam to skutecznie uniemożliwić. Jednak i tak pozostanie duma z pokonania własnych słabości oraz radość z osiągniętego celu.