narciarz

narciarzWszyscy, którzy uwielbiają sporty zimowe, a szczególnie jazdę na nartach, doskonale wiedzą, że sprzęt wymaga nie tylko odpowiedniej troski, ale także właściwej konserwacji. Jednym z najbardziej skutecznych i tradycyjnych zabiegów jest stosowanie pasty do smarowania nart.

Pasty do smarowania nart a ich działanie

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że najbardziej narażone na zniszczenie są ślizgi i, o paradoksie, to śnieg właśnie jest tym czynnikiem, który najczęściej przyczynia się do wysuszenia ślizgów. Można jednak temu zapobiegać, pamiętając, żeby po każdorazowym wyjściu na stok użyć pasty do smarowania i dokładnie zabezpieczyć narty. Z jednej strony spełnią one ochronną funkcję, z drugiej natomiast przyczynią się do podwyższenia walorów sprzętu. Chodzi mianowicie o podniesienie nie tylko dynamiczności jazdy na nartach, ale także o uzyskanie większej zwrotności nart. Jest ona szczególnie ważna przy skręcaniu.

Pasty do smarowania, czyli im lepiej nasmarujesz, tym mnie się zmęczysz

To stwierdzenie sprawdza się w wielu sytuacjach, także w przypadku jazdy na nartach. Odpowiednio nasmarowane ślizgi niejako same będą nas prowadziły do celu, a co więcej, nie zmęczymy się tak bardzo, próbując osiągnąć postawione sobie cele. Jednak wyzwania na stoku dobrze jest dostosować do własnych możliwości i umiejętności.

Nie ulega więc wątpliwości, że pasty do smarowania są funkcjonalne, a ich działanie nie do przecenienia. Mają bowiem wpływ nie tylko na jakość jazdy na nartach, ale także na nasze samopoczucie i stopień zmęczenia. Warto przy tym podkreślić, że pasty do smarowania nart przyczynią się jednocześnie do zmniejszenia zużywania się ślizgów, hamując związane z tym procesy degeneracyjne.