snowboardPo przejściu samego etapu zastanawiania się nad tym czy chcemy spróbować jeździć na desce powinniśmy się zastanowić jaki konkretnie styl będzie nam rzeczywiście odpowiadał. Jak wiadomo jest  kilka możliwości i każda ma swoją charakterystykę. Jeżeli jesteśmy początkujący to teoretycznie niekoniecznie powinniśmy zaczynać od freestyle. Czyli jazdy która polega na wykonywaniu ewolucji czy skoków, popisów w rynnach i na hopkach. Jednakże przecież nikt nie każe nam zaczynać od najbardziej skomplikowanych i wymagających ewolucji. Stąd też jeżeli ma być to rzeczywiście freestyle na początek powinniśmy dobrać odpowiedni sprzęt.

Skoro są różne style jazdy, o innej charakterystyce to nie powinno nas też zaskakiwać że są też różne typy desek dopasowanych do jazdy. Także w pierwszej kolejności musimy się upewnić że faktycznie kupujemy deskę do wybranego stylu jazdy. To jest stosunkowo łatwo ocenić po charakterystyce sprzętu. Jak zatem będzie wyglądała deska do freestyle?

Można powiedzieć że z racji stylu jazdy deska musi charakteryzować się trzema cechami, wysokim stopniem sprężystości , być krótka oraz również elastyczna.  Dzięki właśnie tym rozwiązaniom i cechom sama deska będzie gwarantowała nam komfort jak również bezpieczeństwo podczas każdej z ewolucji.  Co ciekawe na takiej desce swobodnie będziemy poruszać się i w przód i w tył.

Technika jazdy
Pierwsza uwaga, by zacząć ćwiczyć ewolucję na desce nie musimy być specjalistami w jeździe klasycznej, oczywiście bierzmy też pod uwagę że będzie nam nieco trudniej na samym początku. Podstawy to ćwiczenia skrętów ciała właściwego balansu oraz skrętów. Im więcej będziemy mieli pewności w tych ewolucjach tym śmielej możemy podchodzić do klasycznych skoków, obrotów i innych trików. Oczywiście wykonywanych powoli i na maksymalnie podstawowym i bezpiecznym poziomie.
Na stoku łatwo jest wyróżnić te osoby które preferują spokojną jazdę od tych które przede wszystkim lubują się w dużej prędkości. Dotyczy to tak samo narciarzy jak również i jeżdżących na snowboardzie. Jeżeli chcemy rzeczywiście cieszyć się prędkością i komfortem jeżdżąc właśnie na desce to powinniśmy w pierwszej kolejności wybrać odpowiedni sprzęt. Taki który pozwoli na zachowanie pełnej kontroli nad tym jak będziemy się poruszać. Tu powinniśmy zapamiętać jedno, szybka jazda wymaga już całkiem dużych umiejętności zatem niekoniecznie styl taki jak frecarving jest odpowiedni na sam początek nauki. Oczywiście jeżeli się uprzemy możemy próbować jednakże, jak zawsze zaczynając od doboru odpowiedniego sprzętu.

Deska do carvingu
Wchodząc do sklepu z sprzętem i deskami do snowboardu łatwo zauważymy te które służą do freecarvingu z racji tego że są najdłuższe, najwęższe i sztywne. Tu też od razu trzeba brać pod uwagę iż takie deski wymagają też odpowiednich sztywnych zapięć i butów. Wynika to z charakterystyki jazdy oraz występujących podczas niej silnych przeciążeń. Biorąc pod uwagę wszystkie elementy i charakterystykę deski do tego stylu można powiedzieć że zaczynając od niej, utrudnimy sobie samą naukę i to mocno. Także powinniśmy się dobrze zastanowić czy o to nam chodzi.

Styl jazdy    
Krótka charakterystyka freecarvingu, to jazda na krawędzi deski duże prędkości oraz szerokie zakręty. Już sam ten fakt powinien jasno wskazywać iż niekoniecznie początkujący dobrze się będą w tym stylu czuli. Jakie warunki są idealne do takiej jazdy? Szeroki dobrze naśnieżony stok, z twardą ubitą powierzchnią, również miejscami zmarzniętą. Jeżeli wcześniej jeździliśmy na nartach prawdopodobnie łatwiej będzie nam opanować technikę. Jednakże nie znaczy to że od samego początku mamy wybierać najbardziej wymagające trasy.